İSMAİL USTA 

0538 211 42 24 - 0537 319 75 21 

 info@sukacagitespitiankar.com

Yazar: Super User

 TESİSİSAT HAKKINDA HER ŞEY 

 Öncelikle tesisatın ne anlama geldiği ile başlayacak olursak şöyle diyebiliriz.  Belli bir işi meydana getirirken yardımda bulunan araçların uygun şekilde uygun olan yerlere döşenmesi veya döşenen araçların hepsine verdiğimiz addır. Güç dağıtım tesisatı, yedek güç sistemleri, aydınlatma, reaktif güç kompanzasyonu, koruma sistemleri, iletişim sistemleri, yangın algılama ve alarm sistemleri, güvenlik sistemleri, özel sistemler konularının her birine tesisat uygulaması yapılmaktadır.

 

Her biri de aynı zamanda içerisinde bölümlere ayrılıp incelenmektedir. Örneğin güç dağıtım tesisatı içerisinde priz tesisatı ve alçak gerilim güç dağıtımı, yedek güç sistemleri içinde kesintisiz güç kaynağı ve merkezi akümülatör grubu, aydınlatma içinde genel aydınlatma vardır.

 Acil durum aydınlatması, özel aydınlatma, koruma sistemleri içinde topraklama tesisi, yıldırımdan koruma sistemi, akım ve gerilimden koruma sistemi, güvenlik sistemleri içinde kapalı devre televizyon sistemi vardır. Hırsız alarmı, geçiş kontrol sistemi, gaz algılama sistemi, su basması algılama ve alarm sistemi, özel sistemler içerisinde ise ses ve görüntüleme sistemi, yapısal kablolama, bina otomasyon ve bilgi sistemleri bulunmaktadır.

 Yukarıda da bahsettiğimiz konuların içerisinde yer alan su tesisatı diğerleri gibi büyük önem teşkil eden bir konudur. Su tesisatı her yapı da bulunması gerektiği gibi pis su atımını yaparak yeniden suların doğaya kazandırılmasını sağlar. Su tesisatı yapılarda üç temel kazanımı sağlamaktadır. Öncelikli olarak besin tüketiminde kullanılması gereken su, günlük yaşantı da kullanılması gerekilen su ve konut içerisinde kullanılması için deterjanlar, atıklar gibi bazı pis suların atılmasını sağlamaktır.

Konut içerisinde sağlanan tesisat sistemi konuttaki dairelerin her birine temiz su sağlarken pis suların boşaltılmasını da sağlar. Teknik olarak bilinene göre temiz su konutlara herhangi günlük ihtiyaçlar için ulaştırılan su iken pis su kullanıldıktan sonra boşaltılan sudur. Konut sayısı fazla olan dairelerde ise bir kolon sistemi mevcuttur. Temiz su, borular sayesinde dairelere ve oradan da daire içine ulaşır, bu yolla pis sular da dikey borularla boşaltılır. Her dairede bulunan bir giriş noktası vardır.

Suyun boşaltıldığı noktalarda pis suların akıtıldığı kolona bağlı bulunan bir boru bulunmaktadır. Çatı da bir baca ya da açıklık aracılığı ile dışarıya bağlantılı şekilde konumlandırılmıştır. Bu bağlantı sifonu düzgün çalıştırabilmek ve boşaltılan atıkların püskürtme yaparak geri çıkmasını engellemek amacı ile büyük bir kolaylık ve çözüm sağlar. Lavabo veya klozetin üzerinde mutlaka suyun düzeyini dengelemek amacı ile bir musluk bulunmalıdır.

Sıralar daha çok dekor olarak seçilen muslukları alırken dikkat etmek gerekmektedir. Günümüzde birçok yerde zevke ve bütçeye bağlı olarak musluklar satılmaktadır. Zamanla kullanım şekline de bağlı olarak musluklarda sorunlar çıkabilir, contaları zayıflayabilir. Herhangi bir tamir anında fayansların kırılmaması için muslukları duvarın dışına monte etmekte kolaylık sağlayabilir. Su tesisatının herhangi bir probleminde kullanılan yapıştırma maşon, yapıştırma te, kırk beş derece dirsek, iç dışlı adaptör, kapama, çiftli kelepçe, sıva altı stop vana, kavisli dişi dirsek, kavisli erkek dirsek, dış dişli dirsek v.b. gibi malzemelerinin de kaliteli olmalarına kullanılabilirlik süresini uzatmak amacı ile önemlidir.

Su tesisatçıları klozette çıkan taharet çubuğu, iç takım rezervuar değişimi, klozet musluklarında çıkan problemlerle ilgilenirken, musluk bataryalarında çıkan problemler veya değişimler için de hizmet vermektedirler. Aynı zamanda banyo da yapılacak dolapların yerlerinin ayarlanması, dolapların hazırlanması, lavabo tamirleri gibi konularda da uzmandırlar. Su kaçağı, lavabo giderlerinin tıkanması gibi sorunlarda hemen bir su tesisatçısı çağırabilirsiniz.

 Su tesisatını kontrollü ve istikrarlı olarak belirlenen dönemlerde yaptırmak evlerde çıkabilecek su baskınlarını en aza indirmektedir. Su tesisatı yaptırmak su kullanımı ve güvenliği açısından çok büyük önem taşır.

 

Kategori: